Magické VO2max: Kdy je VO2max opravdu max?

V roce 2006 se na start newyorského maratonu postavili dva známí sportovci – běžec Paul Tergat a cyklista Lance Armstrong. Oba měli téměř stejné VO2 max. První z nich trať zvládl za 2:10:10, ten druhý o 49 minut pomaleji. Jak to? Potřebujeme VO2 max doopravdy znát? K čemu nám je i není? I to se dozvíte v nejnovější epizodě podcastu Na stupních vítězů.

 „VO2 max vypovídá o velikosti motoru, nikoliv o výkonu. Nevíte nic o převodovce, řídící jednotce, ani pneumatikách,“  říká v dalším podcastu Na stupních vítězů Jiří Dostal.

 V této epizodě podcastu Na stupních vítězů vám odhalíme:

  • Co vlastně VO2 max pro náš výkon znamená? A je opravdu důležité ho znát?

  • Jaké hodnoty je lidský organismus vůbec schopen dosáhnout?

  • Jak ho můžeme ovlivnit tréninkem?

  • Jak moc se hodnota VO2 max mění v čase? A co mi může říct pokles této hodnoty?

  • Kdy je naměřená hodnota VO2 max chybná? A proč nejsou výstupy z různých center často porovnatelné?

Poznámka: V podcastu jsme se dopustili jedné chyby - Lance Armstrong běžel newyorský maraton za 2:59:36 a ne za 3:59.

Zajímavosti o VO2 max, které uslyšíte v podcastu

Maraton a VO2max

První hodnoty spotřeby kyslíku dokázali lidé měřit už na konci 19. století. V roce 1923 za ni dostali dva vědci Archibald Hill a Otto Meyerhof dokonce Nobelovu cenu. Ve sportu se začala metoda měření VO2max využívat ve 30. letech 20 století. Tedy se začalo chápat, že čím vyšší hodnota, tím vyšší schopnost vytrvaleckého výkonu.

VO2 max poukazuje na to, jak velký metabolický výkon je sportovec schopen dosáhnout. Neříká však nic o přenosu metabolické (biologické) energie na mechanickou. Příkladem může být cyklista Oskar Svendsen, který má vůbec nejvyšší naměřené VO2 max v historii – 96 ml/kg/min. Výkonový profil tohoto Nora ale absolutně neodpovídá této hodnotě. Důvodem je právě nízká ekonomika výkonu. Laicky řečeno, má příliš vysokou spotřebu na daný výkon.

Oproti tomu nejlepší vytrvalci světa v 60. a 70. letech minulého století jako Derek Clayton a Frank Shorter měli hodnotu VO2 max kolem 70 ml/kg/min, což odpovídá úrovni středně dobrého profíka či velmi dobře trénovaného hobíka. S těmito relativně nižšími hodnotami byli schopni dosahovat světových výkonů pod 2:10 min a bylo to právě díky vynikající ekonomice práce.

Katarína ŽeleznáComment